DALINDA 1,5 LİRAYA ALICI BEKLEYEN ELMA, KENTTEKİ ZİNCİR MARKETLERDE 3-4 KATINA SATILIYOR

Spread the love

Türkiye’nin elma deposu Karaman’da, üreticiler elmalarını dalında 1.5 liraya satamazken, ketteki zincir marketlerde kilosunun 6 liraya kadar satılmasının şaşkınlığını yaşıyor.

Elma hasadının devam ettiği bahçelerde incelemelerde bulunan Karaman Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bayram, birçok üreticinin hala elmasını satamadığını söyledi. Karaman’da elma hasadının buruk gittiğini belirten Bayram, “Üretmiş olduğumuz ürünlerin hak ettiği fiyatlara satılamıyor. Karaman, Türkiye’de elma üretiminde söz sahibi illerden birisidir. Elma, Karaman ekonomisine ve istihdamına büyük katkı sağlıyor.

Geçen yıl yaşanan sıkıntılar bu yıl da devam ediyor. Geçen yıl pandemiden dolayı getirilen sokağa çıkma yasakları nedeniyle pazarlar kurulamadı ve çalışan kesim de pazara çıkamadı. Hal böyle olunca insanlar zincir marketlerden alış veriş yapmak zorunda kaldılar. Maalesef bu marketlerde de elma fiyatları afaki bir şekilde arttı. Şuanda pazarda 2,5 liraya alabileceğimiz bir elma Karaman’daki bir markette 6-7 lira arasında satışa sunuluyor.

Bu elma İstanbul’a gidinceye kadar fiyatı 10 katına çıkıyor. Karaman’da müstahsilden 1,25 ila 1,50 bandında alınan kaliteli bir elma maalesef tüketicimizin pazarına 10 katı fiyatına giriyor. İster istemez de elmanın satışını durduruyor. Elma üretiminde ülke olarak ciddi bir üretimimiz var. Neredeyse 3 milyon tonun üzerinde bir üretimimiz var. Buna rağmen ihracat rakamlarımız yüzde 10 ila 15 arasındadır. Elmanın iç pazarda ciddi bir şekilde satılması gerekiyor.

Next Post

KAYSERİSPOR: 3 GALATASARAY: 0

Spread the loveSüper Ligde haftaiçi mesaisi devam ediyor Lider Beşiktaş’ın puan kaybettiği haftada Galatasaray’da puan kaybetti. Kayserispor deplasmanına çıkan Galatasaray sahadan 3-0 mağlup ayrıldı. Özellikle bir zaman Galatasaray formasıda giyen Kayserili futbolcu Emrah Başsan’ın golü görülmeye değerdi. Yılın en iyi gollerine aday olacak kalitedeki gol Galatasaray’ında umutlarını azaltan gol oldu. […]