"intermersin"

Mersin'in Haber Sitesi

“CUMHURİYET, BU ÜLKEYE BIRAKILMIŞ EN BÜYÜK MİRASTIR”

MERSİN GAZETECİLER CEMİYETİ (MGC) BAŞKANI RÜSTEM KAYA TEPE, CUMHURİYETİN TÜRK MİLLETİNE BIRAKILMIŞ EN BÜYÜK MİRAS OLDUĞUNU SÖYLEYEREK, “DEMOKRASİNİN, ÖZGÜRLÜĞÜN, BAĞIMSIZLIĞIN VAZGEÇİLMEZ PARÇASI VE TEMİNATI OLAN CUMHURİYET REJİMİ GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK VE ONUNLA BİRLİKTE BU ÜLKEYİ YOKTAN VAR ETMİŞ HER BİR BİREYİN BİZLERE EMANETİDİR.” DEDİ.

MGC BAŞKANI R. KAYA TEPE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI SEBEBİYLE BİR MESAJ YAYIMLADI. TEPE, MESAJINDA “ANADOLU’NUN HER KÖŞESİNDE YOKLUK, SAVAŞ VE GERİ KALMIŞLIKLA MÜCADELE EDEN HALKIN O DÖNEMİN TÜM ZORLUKLARINA RAĞMEN ÜMİTSİZLİĞE YER VERMEYEN, MÜCADELECİ GÜCÜYLE BAŞARDIĞI ÇAĞDAŞLAŞMA SERÜVENİ KURTULUŞ SAVAŞI İLE BAŞLAMIŞ CUMHURİYET’İN İLANI İLE TAÇLANDIRILMIŞTIR. DEVLET YÖNETİMİNİ, KİŞİLERİN, AİLELERİN, BİR ZÜMRENİN YA DA SINIFIN ELİNE BIRAKMAYAN CUMHURİYET REJİMİ, 1923’TEN BERİ ÜLKEMİZE BÜYÜK KATKILAR SAĞLAMIŞ, TÜM TOPLUMU BİRLİK VE BERABERLİK BİLİNCİNE KAVUŞTURMUŞ, BİREYİ YURTTAŞ KONUMUNA YÜKSELTMİŞTİR. TARİHİMİZİN EN KAPSAMLI ÇAĞDAŞLAŞMA HAMLESİ OLAN CUMHURİYET, GETİRDİĞİ YENİLİKLER VE ATILIMLARLA HALKIN UFKUNU GENİŞLETMİŞ, EKONOMİK, SOSYAL VE SİYASAL HAYATIMIZ GÖRÜLMEMİŞ BİR DİNAMİZM KAZANMIŞTIR.” DİYE KONUŞTU.

BAŞKAN TEPE MESAJININ DEVAMINDA ŞU İFADELERE YER VERDİ:

MİLLİ MÜCADELENİN İLK GÜNLERİNDEN BERİ GAZİ MUSTAFA KEMAL ÖNDERLİĞİNDE DESTANLAŞAN BU SÜREÇ DEMOKRASİYİ, İNSAN HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNİ, DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ TÜRKİYE TOPRAKLARINA KAZANDIRARAK EN BÜYÜK ZAFERİN İMZASINI ATMIŞTIR. BU SÜREÇTE MÜCADELENİN MİHENK TAŞLARINDAN BİRİ OLAN MİLLİ MÜCADELE BASINI HER SÜREÇTE OLDUĞU GİBİ BU RUHU KAYBETMEDEN CUMHURİYET’İN 98. YILINDA DA TÜM İNANÇ VE AZMİYLE DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜĞÜN EN BÜYÜK SAVUNUCUSU OLMAYA DEVAM EDİYOR.

BUGÜN BU MÜCADELEYİ VEREN HER BİR MESLEKTAŞIMIZ BAŞTA OLMAK ÜZERE, TÜM HALKIMIZIN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMINI KUTLUYOR, BU ÜLKEYİ VE CUMHURİYET’İ BİZLERE KAZANDIRMIŞ OLAN GAZİ MUSTAFA KEMAL VE SİLAH ARKADAŞLARINI ÖZLEM VE MİNNETLE ANIYORUZ.