"intermersin"

Mersin'in Haber Sitesi

BAŞKAN GÜLTAK, KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN HERKESTEN DESTEK İSTEDİ

Sabaha karşı Kıbrıs açıklarında meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki depremin Mersin’de şiddetli hissedilmesinin ardından bir kez daha kentsel dönüşümü gündeme getiren Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak, Mersin’de kentsel dönüşüm seferberliği ilan edilmesi gerektiğini belirtti. Gültak, kentsel dönüşüm için tüm Mersinlilerden destek istedi.

Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığından (AFAD) yapılan açıklamaya göre, Akdeniz’de Kıbrıs açıklarında saat 04:07’de 6,4 büyüklüğünde deprem gerçekleşti. Deprem, Mersin, Adana ve Antalya başta olmak üzere birçok şehirde de hissedilirken korku ve endişeyi de beraberinde getirdi. Deprem sonrası Mersin’in merkez ilçe Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, bir kez daha kentsel dönüşüm çağrısı yaptı. Gültak, “Başta Akdeniz ilçemiz olmak üzere Mersin’de kentsel dönüşüm seferberliği ilan edilmelidir” dedi.

“Vakit kaybetmeden kentsel dönüşüm diyoruz”

Başkan Gültak, yaptığı açıklamada, kentin rahat nefes alabilmesi adına kurtuluş reçetesinin yerinde kentsel dönüşümden geçtiğini anımsatarak, “Göreve geldiğimizden bu yana Akdeniz ilçe sınırlarımız içerisinde riskli binaları tespit etmeye ve gerekli müdahaleleri yapmaya devam ediyoruz. Bugün yaşadığımız depremin hiç de küçümsenmemesi gerekiyor. Her daim ilimizde yaşanması muhtemel deprem olabileceğini söylüyorum. Unutmayalım ki, deprem değil binalar öldürüyor. Özellikle Akdeniz’de bir doğal afete hazırlıksız yakalanırsak sonuçları tahminlerimizden çok daha acı olur. O yüzden ‘vakit kaybetmeden kentsel dönüşüm’ diyoruz” ifadelerini kullandı.