"intermersin"

Mersin'in Haber Sitesi

TARSUS ŞELALESİ TURİZM TESİSLERİ MİMARİ PROJE YARIŞMASININ BİRİNCİSİ ‘KUCAK’ PROJESİ OLDU

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ve 74 ekibin katıldığı ‘Tarsus Şelalesi Turizm Tesisleri Mimari Proje Yarışması’nın birincisi, ekip temsilciliğini Milano Politeknik Üniversitesinden Mimar Nil Bıçak’ın üstlendiği “Kucak” temalı proje oldu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ve 74 ekibin katıldığı ‘Tarsus Şelalesi Turizm Tesisleri Mimari Proje Yarışması’nın birincisi, ekip temsilciliğini Milano Politeknik Üniversitesinden Mimar Nil Bıçak’ın üstlendiği “Kucak” temalı proje oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Tarsus’a sembol bir yapı bırakmak istiyoruz” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, ‘Tarsus Şelalesi Turizm Tesisleri Mimari Proje Yarışması’nın sonuçları belli oldu. Yarışmayı, “Kucak” temalı proje kazandı.

“Çok amaçlı yapıların olduğu güzel bir mekan haline getirmek istiyoruz”

Başkan Seçer, 74 ekibin katıldığı yarışma çerçevesinde Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi sergi alanında gerçekleştirilen jüri değerlendirme çalışmasını ziyaret etti. Proje görsellerini inceleyen ve Jüri Başkanı Mimar Ahmet Tercan ile jüri heyetinden projeler hakkında bilgi alan Seçer, Tarsus’un önemli bir yerleşim yeri olduğunu belirterek, “Tarsus, kadim geçmişi olan, çok muazzam, müstesna bir kent. Orada yıllardır sorun olan Şelale Otelin yeri ile ilgili bazı çalışmalar yapıyoruz. Çok yakın tarihte risk taşıyan binayı yıkacağız. Oraya halkın rahat kullanabileceği, işlevsel bir mekan yapmanın çok doğru olduğuna karar verdik. Otel binası ortadan kalktıktan sonra, halka açık, farklı fonksiyonların olduğu, çok amaçlı birtakım yapıların olduğu güzel bir mekan haline getirmek istiyoruz. Halk kullansın istiyoruz. Ailesiyle insanlar gelsin istiyoruz” diye konuştu.

“Tarsus’a bir sembol yapı bırakmak istiyoruz”

Havuzdan kır düğününe, gösteri sahnesinden yemek yenilebilecek mekanlara kadar her detayın düşünüldüğünü kaydeden Seçer, “Birinciliğe layık görülen tasarımla ilgili uygulama projesine geçeceğiz ve kısa zaman içerisinde de orada bu projeyi bitirmek istiyoruz. Biz Tarsus’a bir sembol yapı bırakmak istiyoruz. Yani oranın simgesi, sembolü olsun. Herkes tarafından bilinsin. Tarsus denince akla orası gelsin” ifadelerini kullandı.