"intermersin"

Mersin'in Haber Sitesi

GÜLTAK: “ÇOCUK İSTİSMARI VE İHMALİ, ÇOK DERİN YARALAR AÇAN BİR MESELE”

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, “Çocuk İstismarı ve İhmalinin Önlenmesi” panelinde, çocuk ihmali ve istismarının çok derin yaralar açan bir mesele olduğunu söyledi.

İhmal ve istismarın, çocuğun gelişimini olumsuz etkileyerek psikolojik, davranışsal ve sosyal sorunlara neden olduğunun altını çizen uzmanlar ise bu konudaki risk faktörlerinin tespit edilerek ihmal ve istismar ile mücadele edilmesinin önemine dikkat çekti.

Mersin’in merkez ilçe Akdeniz Belediyesi tarafından “Çocuk İstismarı ve İhmalinin Önlenmesi” konulu panel düzenledi. Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğünce “Duygularıma, hayallerime, haklarıma, geleceğime, bedenime dokunma” temasıyla organize edilen panelde, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Halis Dokgöz, Toros Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi, Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Dr. Merve Kalınlı, Halk Sağlığı Uzmanı Fatma Özdemir, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünden Psikolog Zeynep Er, Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezinden Av. Kamil Ekinci, Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğünden Komiser Mustafa Nar sunum yaptı. Salonun dolduğu panele, birçok kurum bürokratı, okul müdürleri ile rehberlik öğretmenleri de dinleyici olarak katıldı.

“Nice yüzyıllar yaşamak istiyorsak sağlıklı bir nesil yetiştirmeliyiz”

Panelin açılışında bir konuşma yapan Akdeniz Belediye Başkanı Gültak, göreve geldikleri günden bu yana Akdenizli çocuklar için farkındalık oluşturan birçok kültürel, sosyal etkinliğe ve sportif aktiviteye imza attıklarını belirtti. Başkan Gültak, son olarak Millet Bahçesinde 3 gün süren çocuk şenliği düzenlediklerini, Nacarlı İlköğretim Okulunda da öğrencilerle birlikte yüzlerce ceviz, zeytin ve iğde fidanı diktiklerini anlattı. Mersin’de yine bir ilke imza atarak, çocuklar yararına Gündoğdu Mahallesinde yaklaşık 350 bin lira maliyetle kurulan ve robotik kodlama, astronomi ve daha birçok atölyenin yer alacağı bir bilim merkezi açacaklarını söyleyen Gültak, “Nice yüzyıllar yaşamak istiyorsak sağlıklı bir nesil yetiştirmek zorundayız. Onlara temiz, çevreci, güvenilir, barışın, sevginin hakim olduğu bir gelecek hazırlamalıyız ki, bizden sonraki nesiller cumhuriyetimizi nice yüzyıllara taşısınlar” diye konuştu.

“Çok derin yaralar açan bir mesele”

Akdeniz’de; kadınlar, çocuklar ve gençlere pozitif ayrımcılık yaparak birçok projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Gültak, şöyle devam etti: “Çocuk ihmali ve istismarı meselesi beni gerçekten çok üzüyor. Çok derin yaralar açan bir mesele. Sakin bir insanımdır ama bu konuda pek de sakin olamıyorum. Tabi annelerin, babaların, çocuklarımız, öğretmenlerimizin ve toplumun bu konuda eğitilmesi, bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi önemlidir. Dolayısıyla baro ile farklı STK’lar, Sosyal Hizmetler ve Aile Müdürlüğümüz ve kurumlarımızla birlikte bu tür panel ve etkinlikleri düzenliyoruz. Bu konudaki toplumsal bilinçlenme suçluların ortaya çıkmasını, suçların azalmasını sağlayacaktır.”