"intermersin"

Mersin'in Haber Sitesi

BUSE TOSUN ÇAVUŞOĞLU VE YASEMİN ADAR AVRUPA ŞAMPİYONU!

Romanya’nın Bükreş kentinde düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda kadınlar 68 kiloda Buse Tosun Çavuşoğlu, finalde Ukrayna’dan Tetiana Sova Rizhko’yu 5-2 yenerek altın madalya kazandı. Yasemin Adar ise kadınlar 76 kilo finalinde Ukraynalı Anastasiia Shustova’yı 12-1 teknik üstünlükle mağlup ederek altın madalyayı elde etti.

Buse Tosun Çavuşoğlu, Avrupa şampiyonu

Avrupa Güreş Şampiyonası’nda milli güreşçiler fırtına gibi esmeye devam ediyor. Kadınlar 58 kiloda mücadele eden Buse Tosun Çavuşoğlu, ilk turu maç yapmadan geçti. Çavuşoğlu, çeyrek finalde Avrupa şampiyonu bireysel Rus sporcu Khanum Velieva’yı 4-1 öndeyken tuşla mağlup ederek yarı finale yükseldi. Bu turda Çekyalı Adela Handzlickova’yı 10-9 yenerek adını finale yükselen Buse Tosun, altın madalya mücadelesinde Ukraynalı Tetiana Rizkho Sova ile karşılaştı. Rakibi karşısında oldukça etkili bir oyun sergileyen milli güreşçi minderden 5-2 galip ayrılarak Avrupa şampiyonu oldu.

Buse Tosun Çavuşoğlu’na Bakan Bak’tan tebrik telefonu

Avrupa Güreş Şampiyonası kadınlar 68 kilo finalinde Ukraynalı rakibi Tetiana Sova Rizhko’yu 5-2 mağlup eden Buse Tosun Çavuşoğlu, altın madalyanın sahibi oldu. Müsabakanın ardından yaptığı açıklamada 2023 yılında Dünya Şampiyonası’nda dünya şampiyonu olarak bu turnuvaya katıldığını ve hedefinin altın madalya olduğunu belirten Buse, olimpiyatlarda da altın madalya kazanmak istediğini söyledi. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak da, telefonla arayarak milli güreşçiyi tebrik etti. Çok iyi ve çok akıllıca mücadele ettiğini belirten Bakan Bak’a, Güreş Federasyonu Başkanı Şeref Eroğlu, Buse’nin olimpiyatlarda eksikleri kapatarak daha iyi olacağının yanıtını verdi. Buse Tosun Çavuşoğlu, destekleyen herkese teşekkürlerini iletti.