"intermersin"

Mersin'in Haber Sitesi

HAKKARİ BELEDİYE BAŞKANI AKIŞ’A 19 YIL 6 AY HAPİS CEZASI

Van’da gözaltına alınan ve İçişleri Bakanlığı tarafından yerine kayyum atanan Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış, Hakkari 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Akış’a, “Silahlı terör örgütünü yönetmek”, “Silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” suçlarından 19 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Başlatılan bir soruşturma kapsamında Van’da gözaltına alınan ve yerine kayyum atanan Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış bugün hakim karşısına çıktı. “Silahlı terör örgütünü yönetmek”, “Silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” suçlarından yargılanan Akış’a Hakkari 1. Ağır Ceza Mehkemesi 19 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI SORUŞTURMA YÜRÜTÜYORDU
’31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nden (DEM) Hakkari Belediye Başkanı seçilen Mehmet Sıddık Akış, Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında pazartesi sabahı, Van’da bir yakınının evinde gözaltına alındı.

YERİNE HAKKARİ VALİSİ ÇELİK ATANDI
Hakkari Valisi Ali Çelik ise İçişleri Bakanlığı kararıyla Belediye Başkan Vekili olarak atandı. Akış’ın gözaltına alınması sonrası, kente gelen DBP Eş Genel başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ve Keskin Bayındır, DEM Parti Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Rüştü Tirkayi, milletvekilleri, Van, Mardin ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş başkanlarının da aralarında olduğu partililer, polisin belediye binası önüne yürüyüşe izin vermemesi üzerine oturma eylemi başlattı.

KENTTE GERGİNLİK YAŞANDI
Oturma eylemi, dün sonlandırılırken, kayyım atamasına karşı DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları Oruç ile CHP Sözcüsü Deniz Yücel ve milletvekilleri de kente geldi. Yapılmak istenen yürüyüş sonrası da olaylar çıktı.