DİKENLİ İNCİRDEN DONDURMA ÜRETİLECEK

   Mersin’in Erdemli ilçesinde Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü tarafından halk arasında ’dikenli incir’ ve ’kaynana dili’ olarak bilinen Hint incirinin dondurma sanayisine kazandırılması için AR-GE çalışması başlatıldı.

   Mersin'in Erdemli ilçesinde Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü tarafından halk arasında 'dikenli incir' ve 'kaynana dili' olarak bilinen Hint incirinin dondurma sanayisine kazandırılması için AR-GE çalışması başlatıldı. Bir süre önce tatlılarda da kullanımına başlanan Hint inciri suyunun AR-GE çalışması ile dondurmalarda da kullanılması amaçlanıyor. Çalışma kapsamında Erdemli'de 2 dekarlık alanda oluşturulan deneme parselindeki meyveler, suyu çıkarılmak üzere hasat edildi.

   Erdemli İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mesut Yıldız, başlatılan AR-GE çalışması ile ilgili bilgi verdi. Yıldız, 2016 yılında hazırladıkları "Yöresel Ürünlerle Kalkınma" Avrupa Birliği Projesi kapsamında Erdemli İlçe Tarım Müdürlüğü ile Erdemli-Akdeniz Naturel Yaşam Derneğince (Naturel-Der), Erdemli, Aydıncık ve Silifke ilçelerinde Hint inciri deneme parselleri kurulduğunu, ürünün Tarsus ilçesi Taşobası bölgesinde ise kendiliğinden bakım istemeden yetiştiğini belirtti.

   Ürünün sanayiye kazandırılması için oluşturulan parsellerde ve yeni dikimlerde daha az dikenli çeşitlerin tercih edildiğini ifade eden Yıldız, "Özellikle bu proje yapıldıktan sonra, Tarsus ilçemizde Hint inciri yetiştirilme alanlarımız artmıştır. Daha önce aslında Hint inciri Mersinimizde, Erdemli ve diğer ilçelerimizde özellikle sahilde olan ılıman ilçelerimizde doğal olarak yetiştirilmekteydi. Fakat o yetiştirilen çeşit aşırı dikenli ve hasadı zor olan bir çeşitti. Doğal olarak yetişmesine rağmen endüstriye, ekonomiye kazandırılamıyordu" dedi.

"İhraç edilen 85. ürün oldu"

   Yıldız, "Fakat projemizden sonra getirilen çeşitlerde diken miktarı daha azdır. Ve hasadı daha kolaydır. Bununla ilgili tarımsal yeniliklerin elde edilmesi, kazanılmasıyla ilgili bir birlik kurulması planlandı. Ve proje sonunda Hint inciri yetiştirici birliği de kuruldu. Hatta Tarsus ilçemizde ekilen sahalardan hasat edilen ürünlerimizden yaklaşık olarak 5 tonu da Rusya'ya ihracat olarak gönderilmiştir. Rusya'ya gönderilen bu Hint inciri Türkiye'nin ihraç ettiği 85. ürün olmuştur" diye konuştu.

   Oluşturulan deneme parselinde ürün hasadı yapıldığını dile getiren Yıldız, "Bugün ilçe tarım müdürlüğümüzce kurulmuş olan deneme parselimizde hasadımızı gerçekleştiriyoruz. İnşallah hasadını gerçekleştirdiğimiz Hint incirlerimizin meyve suyunu sıkarak dondurma üretimi ile ilgili bir AR-GE çalışması yapmak istiyoruz. AR-GE çalışması neticesinde talebe göre endüstrisini gerçekleştirmeyi, gelişmesini sağlayarak fabrikasyona geçmeyi hedefliyoruz" şeklinde konuştu.

Tüm Hakları Tepe Medya Grup'a Aittir

Tepe Medya 50.Yıl Mahallesi13.Cadde 2750 Sokak Kuzey İndigo İş Merkezi 5/9 Yenişehir/MERSİN

   Tel: 0.324.233 66 55

Faks: 0.324.232 39 63

Email: info@tepemedyagrup.com

© 2001 by Tepe Medya

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Pinterest Social Icon
  • Instagram Social Icon