İçinde Çanakkale Savaşı ile ilgili resimler, fotoğraflar, savaştan kalma tüfek ve mermilerle asker üniformalarının bulunduğu tırı gezen genç-yaşlı birçok Mersinli, gözyaşlarını tutamayarak, bir kez daha Çanakkale ruhunu yaşadı.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından hayata geçirilen Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi, Türkiye turu çerçevesinde bugün Mersin'e geldi. Cumhuriyet Meydanında vatandaşlara açılan mobil müzede, Çanakkale Savaşı ile ilgili resimler, fotoğraflar, çeşitli görsel materyaller, Çanakkale cephesinden günümüze kalan savaş objeleri ile asker üniformaları yer alıyor. Videolarla Çanakkale Savaşının da anlatıldığı mobil müzeye, Mersinliler yoğun ilgi gösterdi. İki gün Mersin'de kalacak müzeyi gezen genç-yaşlı birçok Mersinli, savaştan kalan objeleri izlerken duygulu anlar yaşadı. Bazı vatandaşlar göz yaşlarına hakim olamazken, Çanakkale ruhunu bir kez daha içlerinde hissetti. Müzeyi gezenler, cep telefonlarıyla bol bol fotoğraf da çekti.

“Canlarını feda ettiler. Çok duygulandım”

Mobil müzeyi gezen 83 yaşındaki Ayten Çelik, çok duygulandığını belirterek, “Bu vatanı nasıl kurtardılar, kadınlarımız o ağır yükleri nasıl kaldırdı? Arabalardan ses gelmesin diye bezlerle sarmışlar. Daha nasıl olsun? Canlarını feda ettiler. Çok duygulandım. Yine gözlerim doldu. Evde de fotoğraflarını gördüğümde ağlıyorum. Rahmetli annem, Mustafa Kemal Mersin'e geldiğinde beni teyzeme bırakmış, görmeye gitmiş. Ben daha emekliyormuşum, keşke biraz daha erken doğsaymışım; ben de görürdüm Mustafa Kemal Paşa'yı” dedi.

Tüm Hakları Tepe Medya Grup'a Aittir

Tepe Medya 50.Yıl Mahallesi13.Cadde 2750 Sokak Kuzey İndigo İş Merkezi 5/9 Yenişehir/MERSİN

   Tel: 0.324.233 66 55

Faks: 0.324.232 39 63

Email: info@tepemedyagrup.com

© 2001 by Tepe Medya

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Pinterest Social Icon
  • Instagram Social Icon