’Mersin Limanı Genişleme Projesi’nin Atatürk Parkına zarar vereceğine yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Projenin Atatürk Parkı ile herhangi bir bağlantısının kesinlikle söz konusu olmadığı vurgulanan açıklamada, genişleme alanının 2016’da hizmete sunulan EMH rıhtımının ikinci aşaması olduğu, mevcut rıhtımın 380 metre denize doğru uzatılması ve düşük su derinliği olan rıhtımların genişletilerek doldurulması işini kapsadığı bildirildi.

 

MIP'ten yapılan yazılı açıklamada, son günlerde kentte tartışma konusu olan 'Mersin Limanı Genişleme Projesi'ne yönelik kamuoyunu yanlış yönlendirebilecek ifadeler ve gerçeği yansıtmayan iddiaların yer aldığı hatırlatıldı. Projede, limanın sahibi olan TCDD'nin onayı ve yürürlükteki mevzuat uyarınca ilgili kurumlardan gerekli izinler alınarak işlem tesis edildiği belirtilen açıklamada, 'işletme hakkı devir sözleşmesi'nin, limanın işletici tarafından günün teknik ve fiziki koşullarına uygun olarak işletilmesi için gerekli yatırımların yapılmasını zorunlu kıldığı vurgulandı.

Projenin, bu sözleşme gereğince belirlenen sınırlar çerçevesinde planlandığı ifade edilen açıklamada, "Atatürk Parkı ile herhangi bir bağlantısı kesinlikle söz konusu değildir. İlişkilendirilmesi ise tamamen kamuoyunu yanıltmaya yöneliktir" denildi.

"Mersin Limanı, Türkiye'nin dünyaya açılan en büyük ticaret kapısıdır"

Mersin Limanı'nın, Türkiye'nin dünyaya açılan en büyük ticaret kapısı olduğu vurgulanan açıklamada, "Bugün Mersin Limanı, 2.6 milyon TEU konteyner, 10 milyon ton konvansiyonel yük kapasitesiyle 5 kıtaya doğrudan hizmet sunmakta, 3 binin üzerinde kişiye doğrudan, 25 binden fazla kişiye dolaylı olarak istihdam sağlamaktadır. Mersin ülkemizin önemli bir lojistik kentidir ve Mersin Limanı da bu ekosistemin en vazgeçilmez unsurudur. 2020 yılında pandeminin zorlayıcı etkisine rağmen 2 milyon TEU konteyner, 7.6 milyon ton konvansiyonel iş hacmi gerçekleştiren limanımızın, liman kullanıcılarının ve bölge paydaşlarının ihtiyaç duydukları kapasite artışını ve büyüme talebini en kısa sürede karşılamak için gerekli koşulları üst seviyede sağlaması gerekmektedir. Bu ihtiyaç, sadece kapasite artışı oluşturacak yatırımla mümkün olabilmektedir ve 'Mersin Limanı Genişleme Projesi', ilave rıhtım kapasite ihtiyacına çözüm üretecektir" ifadelerine yer verildi.

Tüm Hakları Tepe Medya Grup'a Aittir

Tepe Medya 50.Yıl Mahallesi13.Cadde 2750 Sokak Kuzey İndigo İş Merkezi 5/9 Yenişehir/MERSİN

   Tel: 0.324.233 66 55

Faks: 0.324.232 39 63

Email: info@tepemedyagrup.com

© 2001 by Tepe Medya

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Pinterest Social Icon
  • Instagram Social Icon