MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ PANDEMİ SÜRECİNDE SOSYAL PROJELERİ YOĞUNLAŞTIRDI

   Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, özellikle pandemi sürecinin yaşandığı bu süreçte sosyal projeleri yoğunlaştırdı.

   Bu kapsamda halk karttan aşhaneye, mahalle mutfaklarından süt dağıtımına, emekli evinden kıyafet evine, eğitim ve öğretimi destekleme kurs merkezlerinden eğitim yardımına kadar birçok projeyle vatandaşların ihtiyaçları karşılınıyor.

   Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, pandemi sürecinde önemi daha da artan sosyal hizmetler konusunda çalışmalar yoğunlaştırıldı. Bu zorlu süreçte vatandaşlardan gelen tüm talepler karşılandı. Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde ihtiyaç sahibi ve dezavantajlı vatandaşlara destek sağlayan halk karttan şu anda 11 bin 282 kişi faydalanıyor. Halk karttan yararlanan vatandaşlar, anlaşmalı yerel esnaftan geniş ürün yelpazesinde alışveriş yapabiliyor. Böylelikle hem ihtiyaç sahiplerine hem de esnafa destek veriliyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi, merkez ve Tarsus ilçesinde hizmet veren iki aşhanesi ile yoksulluk, engellilik, yaşlılık veya sağlık sorunu gibi nedenlerden dolayı evde yemek yapamayan ihtiyaç sahiplerine hafta içi 5 gün tek öğün olmak üzere ücretsiz sıcak yemek ulaştırıyor. Merkezdeki aşhaneden günlük bin 268 kişiye, Tarsus'taki aşhaneden ise 87 kişiye yemek hizmeti veriliyor.

Büyükşehir ekipleri, salgın sürecinde de vatandaşlara sıcak yemek sağladı. Tüm dünyayı etkisi altına alan ve çok sayıda kişinin ölümüne neden olan korona virüs salgını nedeniyle oluşturulan kriz merkezine gelen başvurular sonucunda ihtiyaç sahibi ve evinden çıkamayan vatandaşlara, günlük ortalama 9 bin kişilik yemek ulaştırıldı. 23 Mart-1 Haziran 2020 tarihleri arasında toplam 415 bin 347 kişilik sıcak yemek yardımı yapıldı.

Pandemi sürecinde de süt dağıtıldı

   Büyükşehir tarafından Mersin'de ilk kez yapılan hizmetlerden olan mahalle mutfağının ilki Toroslar ilçesi Halkkent Mahallesi'nde bulunan Engelsiz Mesleki Eğitim Merkezinde, 13 Mart 2020 tarihi itibariyle hizmet vermeye başladı. Aşhanede 3 çeşit ve tek öğün olarak hazırlanan yemekler, 17.00-19.00 saatleri arasında 3 TL karşılığında vatandaşlara sunuluyor. Ayrıca 3 mobil mahalle mutfağı da kentin çeşitli mahallelerinde konuşlanarak yurttaşlara yemek hizmeti sunuyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından 2019'un Kasım ayında Mersin'de ilk defa başlatılan proje kapsamında Mersin merkez, Tarsus, Erdemli ve Silifke ilçelerinde haftanın 6 günü belirlenen 44 farklı noktada vatandaşlara çorba ikram ediliyor. Büyükşehir'in Kasım 2019'da başlattığı ve çocukların sağlıklı beslenmesine katkı sağlamak amacıyla hayata geçirilen “Süt Senin Gurur Mersin'in” adını taşıyan okul sütü projesi, pandemi sürecinde de devam etti. Korona virüs salgını nedeniyle okulların kapanmasının ardından Sosyal Hizmetler ile Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı ekipleri, sütleri öğrencilerin evlerine kadar götürdü. Pandemi öncesi dönemde Akdeniz, Toroslar ve Tarsus ilçelerinde toplam 35 ilkokulda, haftada 2 gün toplam 28 bin öğrenciye süt dağıtımı yapılarak, haftalık 56 bin paket süt öğrencilere ulaştırıldı.

Entegre yapı, Halkkent'in çehresini değiştirecek

   Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin Halkkent Mahallesi'nde kuracağı entegre yapıda taziye evi, emekli evi, kadınlar için meslek edindirme kurs atölyeleri, öğrenciler için dershane, çocuklar için kreş yer alacak. Proje, yıllardır ihmal edilen Halkkent'i kalkındıracak, başta kadınlar ve çocuklar olmak üzere mahalle sakinlerinin sosyalleşmesine, kişisel gelişimine katkı verecek. Entegre yapının zemin katında bulunan dükkanlar da mahalleyi canlandıracak. Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Halkkent'in çehresini değiştirecek entegre yapının bölgeye önemli katkılar sağlayacağını söyledi. Seçer, bu bölgelerde yaşayan vatandaşların daha çok taziye evleri talep ettiğini ifade ederek, “Bazı yerlerde çok amaçlı toplum merkezleri oluşturacağız, bazı bölgelerde daha lokal taleplere, örneğin taziye evi taleplerine yanıt vereceğiz. 2023 sonuna kadar bu taleplerin yoğun olduğu Akdeniz'de ve Toroslar'da talepleri karşılayacağız” dedi.

Tüm Hakları Tepe Medya Grup'a Aittir

Tepe Medya 50.Yıl Mahallesi13.Cadde 2750 Sokak Kuzey İndigo İş Merkezi 5/9 Yenişehir/MERSİN

   Tel: 0.324.233 66 55

Faks: 0.324.232 39 63

Email: info@tepemedyagrup.com

© 2001 by Tepe Medya

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Pinterest Social Icon
  • Instagram Social Icon